Лавров: Донбас е приоритет, другите територии можат сами да одлучат

Ослободувањето на украинскиот Донбас е безусловен приоритет за Москва, додека другите украински територии би можеле сами да одлучуваат за нивната иднина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесе во неделата новинската агенција РИА. Loading… „Ослободувањето на регионите Доњецк и Луганск, кои Русија ги призна како независни држави, е … Continue reading Лавров: Донбас е приоритет, другите територии можат сами да одлучатПрочитај повеќе