Зошто не треба да седите на ВЦ школката подолго од 10 минути?

Сподели со своите пријатели

Многу луѓе можат да бидат во тоалетот со часови. Додека практикуваат нужда, понекогаш читаат весник или играат игри. Сепак, др. Каран Раџ издаде сериозно предупредување.

Loading...

Тој на ТикТок рече дека не треба да поминуваме повеќе од 10 минути во тоалетот.

„Прво, поради напорот. Сите ние имаме анални влошки, тие имаат крвни садови во нив.

 

 

Другото што го споменува може да предизвика и хемороиди.

„Гравитацијата не е ваш пријател. Колку подолго поминувате во тоалет, толку подолго крвта се собира во ректалните вени, а тоа предизвикува и хемороиди“, објаснува тој.

Loading...

Хемороидите се грутки кои можат да бидат исклучително болни и може да се појават внатре или надвор од ректумот.

Тие обично поминуваат сами по неколку дена, но се препорачува интимната зона да се одржува чиста и сува и да се намали внесот на алкохол и кофеин.

 

 

Исто така, стручна препорака е да пиете многу течности и да јадете многу влакна за столицата да биде мека.

„Освен ако немате специфична здравствена состојба, треба да се стремите да консумирате од 20 до 30 грама влакна дневно“, додаде др. Каран.

Влакната во исхраната се поврзани со помал ризик од срцеви заболувања, мозочен удар, дијабетес тип 2 и рак на дебелото црево, а уште подолго не прават сити.

Loading...