Зошто наеднаш „здивеа“ цените на авио билетите?

Сподели со своите пријатели

Фајненшл тајмс објави дека авиокомпаниите се под притисок од ЕУ, поради поскапувањето на билетите.

Loading...

Имено, цените на авионските билети во Европа продолжуваат да растат, и тоа многу посилно од потрошувачките цени во целина, објави ACI, побивајќи ги изјавите на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA).

ИАТА, инаку, претставува околу 300 од нив, а претходно беше најавено дека цените на билетите растат побавно од инфлацијата.

Надоместоците за операторите на аеродромот се зголемени повеќе од другите услуги и производи, се вели во извештајот.

„IATA тврди дека цените на авионските билети во Европа заклучно со јуни биле само 16 отсто повисоки отколку во 2019 година, а независните и авторитативни податоци на RDC покажуваат дека порастот во најпрометните летни месеци бил 38 отсто“, се вели во соопштението на ACI Europe.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина ги повика САД да престанат да го гледаат Пекинг како непријател

Тој нагорен тренд продолжи и во октомври, објави ACI, додавајќи дека цените на билетите, кога се резервирале три месеци однапред, пораснале за цели 47 отсто.