15.04.2018 21:13

Живее во стаклен кафез веќе 13 години и никој не смее да ја допре (ВИДЕО)


Хуана Муноз (53) од шпанскиот град Кадиза живее скоро 13 години во прилагоден стаклен кафез кој со време станал нејзин „затвор“.

Сепак, тој нејзин затвор неа ја штити од сите работи кои би можеле да ја убијат.

Ова девојче има болест која е толку ретка што се уште нема име (фото)

Кошмарот на Јуана Муноз започнал пред 29 години и тоа со компири, кои нејзиниот сопруг ги посадил во нивниот двор. Откако Хуана ги допрела компирите усните и очите започнале да и отекуваат по што итно ја одвеле на лекар.

Од тогаш кога и да допре компир, односно да дојде до било каков контакт со разни хемикалии, патела до повраќање, замор, иритација на кожата, асфиксија и разни алергиски реакции.

Се верува дека причината биле пестицидите со кои ги третираат компирите, а кои се забранети неколку години подоцна.

Поради ретката болест светот го гледа наопаку, но тоа го прави со насмевка (фото)

loading...

На оваа жена и биле дијагностицирани четири животно загрозувачки состојби – повеќекратна хемиска чувствителност (MCS), фибромијалгија, синдром на хроничен замор и електросензитивност, па Хуана Муноз немала друг избор туку да се изолира во стаклен кафез со 25 метри големина.

Хуана стаклениот кафез – својот „затвор“ не смее да го напушти без многу стриктен протокол, а сит екои влегуваат во него мора најпрвин да се тушираат со еколошки средства за чистење и да носат само органска памучна облека.

Најболното од се е што ниту нејзиното семејство не смее да ја допира, ниту да ја прегрнат, затоа што ако тоа го направат можат да и го загрозат животот.

Око со две зеници – ретка очна болест која се смета за мистерија (видео)

Двете деца на Хуана, од 26 и 29 години, смеат да ја прегрнат само два пати годишно и тоа по неколку дена подготовки.

Сопругот на Хуана во градината одлгедува органски зеленчук, а два пати месчно Хуана јаде органско место од проверени произведувачи. Четири или пет пати месечно јаде риба. Смее да носи исклучиво органски памук и да користи керамичка маска, изработена по нарачка во Германија, за да вдишува кислород кога ќе почуствува дека останува без здив.

Поради МСЅ својот своевиден стаклен кафес смее да го напушти само еднаш годишно и тоа само затоа што мора да оди на лекар.

Таа е како жив скелет кој умира од глад, но не по своја желба (видео)

Имено, пред неколку години и дијагостифицирале и рак на дојка, па мора да оди на годишни прегледи во болница.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments