Зеленски: Невозможно е Трамп да не видел кој е Путин

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е изненаден од тоа колку поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп продолжил да го фали својот руски колега Владимир Путин, дури и откако Москва ја нападна Украина.

Loading...

„Верувам дека имаше доволно време, и повеќе, да разбере кој е Путин“, изјави Зеленски за Си-Ен-Ен во интервјуто емитувано во неделата.

Зеленски рече дека е невозможно Трамп да не знае колку Путин е спротивен на вредностите на американскиот народ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бретон: Украина во моментов не може во НАТО поради војната

„Верувам дека Трамп беше на толку висока позиција каде што е невозможно да не признае дека Путин е токму спротивното од вредностите на својот народ. Трамп ја имаше целата расположлива моќ на државата – разузнавачки податоци, податоци – во со цел да се создаде психолошки профил“, додаде Зеленски.

Зеленски рече дека е „изненаден“ од однесувањето на Трамп по почетокот на нападот врз Украина.

„Веројатно требаше да ја промовира својата внатрешна политика за да покаже дека е подготвен да најде разбирање со претседателот на Русија“, додаде украинскиот претседател.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е фотографија од Запорожје по бруталниот руски ракетен напад

Тој исто така рече дека Украина, во очите на Трамп, е предалеку.

„Сепак, оваа војна нема дистанца што не може да ја покрие и затоа сметам дека треба реално да се гледа на ситуацијата“, рече Зеленски.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.