Започна трката за ресурси од Месечината

Сподели со своите пријатели

Трката за истражување и развој на ресурсите на Месечината започна и Русија мора да остане играч и покрај неуспехот на првата лунарна мисија по 47 години, изјави во понеделникот шефот на руската вселенска агенција Роскосмос.

Loading...

Руското вселенско летало Луна-25 излета од контрола и се урна на Месечината во саботата по проблеми со подготовката на орбитата пред слетувањето, што сигнализираше слабеење на некогаш моќната вселенска програма.

Шефот на Роскосмос, Јуриј Борисов, кој се појави вознемирен за време на интервјуто за државната телевизија Русија 24, рече дека е во витален национален интерес на Русија да остане посветена на истражување на Месечината.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

– Овде не се работи само за престижот на државата и за постигнување на некои геополитички цели. Станува збор за обезбедување на одбранбените капацитети и за постигнување технолошки суверенитет, рече Борисов во првиот јавен настап по неуспехот на мисијата.

– Денес има и практична вредност бидејќи, се разбира, започна трката за развој на природните ресурси на Месечината, а во иднина Месечината ќе стане платформа за истражување на длабоката вселена – идеална платформа, додаде тој.

Русија соопшти дека ќе започне други мисии на Месечината, а потоа ќе ја истражи можноста за заедничка руско-кинеска мисија со екипаж, па дури и лунарна база.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

НАСА зборуваше за „лунарната златна треска“ и го истражуваше потенцијалот на рударството на Месечината.