Водени топови и гумени куршуми на геј парада во Истанбул (видео)

Сподели со своите пријатели

Турција со помош на водени топови и гумени куршуми разбрка толпа која вчера се собра во Истанбул на геј-парада, пренесуваат агенциите.

Loading...

Но оваа година таа била одржана за време на светиот месец Рамазан, што најверојатно ги вознемирило конзервативните муслимани.

Турските медиуми објавиле дека полицијата веднаш по почетокот на парадата им кажала на учесниците дека поворката не е дозволена и дека треба да се разотидат.

Извор: мкд.мк

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.