Во некои села во Украина, ослободувањето донесе поделби

Сподели со своите пријатели

Еден месец откако украинските војници го ослободија селото Шевченкивка во регионот Херсон, некогашната тесно поврзана заедница е поделена на два дела поради обвинувањата дека некои жители соработувале со Русите.

Loading...

Соседите сега покажуваат со прст кон соседите, а односите што се граделе со генерации се нарушени.

Поради ова, некои селани веќе побегнаа и можеби никогаш нема да се вратат.

Украинските разузнавачи исто така се вклучени во такви случаи, но да се утврди дали некој соработувал со окупаторите често е тешко, ако не и невозможно.

Во Шевченкивка и многу други ослободени места, окупацијата го отстапи местото на поделбите, сомневањата и притворањето, а слободата ги поттикна мислите за одмазда, пишува Вашингтон пост.

Едно есенско утро во средината на октомври, една недела откако окупаторските сили избегаа од Шевченкивка, околу 50 преостанати жители на селото сретнаа украински воен камион со пратка леб.

Оља Продченко (45) се понудила да ја подели храната. Одеше од куќа до куќа, прескокнувајќи многу напуштени домови, сè додека не дојде до светло жолта и сина врата.

Таму ја запознала Хаљна Пилипенко. Шеесет и двегодишната жена не сакала ни леб ни ништо со Оља.

Loading...

Во војна ништо не е црно-бело

Синот на Хаљна се борел на фронтот за Украина. Овде, во Шевченкивка, Хаљна имала свои непријатели, меѓу кои главна била жената што стоела пред нејзината врата, за која се сомневала дека соработува со Русите.

„Отидовте наоколу, агитиравте, ја поддржувавте „едната и единствена Русија““, извика налутено Хаљна додека Оља се повлекуваше.

Приказната за Шевченкивка покажува дека ништо не е црно-бело во војна. Додека блиските села ужасно страдаа под окупацијата, Шевченкивка беше главно поштедена.

Некои жители дури се спријателиле со непријателски војници. Оља призна дека добивала пари и помош од окупаторите, но и многу други овде.

Украинските разузнавачи го привеле сопругот на Оља два дена на испрашување со цел да утврдат дали соработувал со окупаторите.

Таа рече дека само Бог и нивните ближни можат да ги осудат.

„Требаше да бидете тука за да разберете“, рече таа.

„Тие зборуваа како нас“

Кога руските окупатори првпат пристигнаа во средината на март, нивните возила ечеа по главната улица.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Белорусија преместува воена опрема, Украинците стравуваат од нови руски напади

Во соседното село Хрешченивка, руски војници ќе бидат обвинети за мачење на украински затвореници.

Во Шевченкивка окупацијата беше многу поблага. Жителите рекоа дека војниците таму не се Руси, туку од таканаречената Доњецка Народна Република, еден од двата сепаратистички региони во источна Украина контролирани од Москва.

„Зборуваа како нас“, вели селанката Светлана Иваненко. „Тие беа Украинци како нас.“

Се чини дека трупите на НРД не сакале да бидат таму. Некои мислеле дека ќе бидат испратени на Крим. Не биле ни добро подготвени.

Набргу откако пристигнале, тројца војници ѝ пришле на Надија Поливеси (46) пред нејзината куќа и ја прашале дали можат да купат компири. Несигурна како ќе преживее под окупација, таа со нив разменувала млеко и јајца за гориво.

„Веќе слушнавме дека ФСБ е во Крешченивка“, рече Надија. „Кога влегоа војниците од Доњецк почувствувавме олеснување“.

Војниците носеа вода секој втор ден, се сеќаваат мештаните.

За време на посетата, Татјана Богушевска се спријателила со младиот човек Олег, кој рекол дека пред неколку недели бил принуден да се приклучи на војската на ГДР.

Loading...

„Тој беше добро момче“, рече Тетијана. „Само сакаше да си оди дома.“

Хаљна се спријателила и со некои војници од другата страна на улицата и ги научила како да се пече леб на отворен оган.

Кога една од најстарите локални жени, Надија Бренева, наполнила 91 година, војниците и донеле чоколади.

„Херсон сега е Русија“

Меѓутоа, овие луѓе сè уште биле дел од руската воена машина и почнале да вршат притисок врз селаните да им дадат легитимации за да добијат вода или храна.

Во еден момент локалниот командант ѝ предложил на Надија Поливеси да побара руски пасош.

„Херсон сега е Русија“, рекол тој, се присети Надија. Набргу тоа почнале да го кажуваат и другите селани.

Loading...

Пред војната, луѓето во Шевченковка не разговарале за идентификација со Москва. Но, неколку недели по окупацијата, мала група наводно почнала отворено да ја прифаќа идејата за приклучување кон Русија.

Некои локални жители тврдат дека меѓу нив биле и Светлана Иваненко и Оља Продченко.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ ги обвини САД: Ова што го правите е провокација

Светлана (50) ги отфрла ваквите обвинувања, но призна дека чувствува носталгија за советските времиња, кога Шевченкивка напредуваше испраќајќи жито и земјоделски производи во Русија.

Од наводните проруски гласови во селото, сепак, малкумина беа погласни од Оља.

„Таа врескаше: „Кога ќе ни ги дадат нашите руски пасоши?“, рече Хаљна.

Loading...

Тие двајца никогаш не биле блиски. Но, сега кога синот на Хаљна се бори за Украина, а Оља наводно ја прифатила окупацијата, соседите биле разделени со војна.

Оља негираше дека ги пречекувала окупаторите или побарала руски пасош. Како доказ за нејзината лојалност, таа тврдеше дека ФСБ ја испрашувала за украинските артилериски напади и престанала дури кога дознале дека има два сина со посебни потреби.

Надија раскажа сосема поинаква приказна.

Таа тврдеше дека Русите го испрашувале нејзиниот син откако сопругот на Оља, Микола, го вперил прстот кон него за артилериските напади.

Надија изјавила дека била толку лута што на улица му удрила шлаканица на сопругот на Оља, а нејзиниот син побегнал од селото. Сепак, обвинението не беше далеку.

Loading...

Понуделе по 130 евра

Со месеци, селаните се бореле да преживеат и во исто време да останат лојални на својата земја.

Потоа, кон крајот на летото, околу времето кога рускиот претседател Владимир Путин го објави т.н референдуми во окупираните региони на Украина, пристигна вистински тест за жителите на Шевченкивка.

Војниците оделе од врата до врата, нудејќи 5.000 украински гривни, приближно 130 евра по лице.

За што, не кажале. Некои како Татјана и Хаљна, иако сиромашни, ја одбиле понудата. Но, Оља не се двоумела.

„Секако дека го зедовме“, рече Оља. „Бевме на окупирана територија. Моравме да преживееме.

Нејзиното четиричлено семејство добило 20.000 гривни, околу 530 евра, што било приближно просечната украинска плата пред војната.

Loading...

Светлана не била сигурна што да прави. Таа слушнала гласини дека прифаќањето на парите би значело дека луѓето како нејзината 78-годишна мајка би можеле да ги загубат украинските пензии. Но, друга проруска жена во градот, која побегнала непосредно пред ослободувањето, ѝ рекла дека парите не се разликуваат од хуманитарната помош.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шаленберг: На Европа ѝ е потребна Русија со која е можно да се влезе во дијалог

„Според меѓународното право, окупаторите треба да ни помогнат“, рече Светлана. Нејзиното семејство ги земало парите.

Другите селани чекале да видат што ќе биде со оние што прифатијле Немаше непосредни последици, па повеќето од Шевченкивка ги добиле парите, вклучувајќи ја и Надја, која тајно ѝ помагала на украинската војска.

Војниците на НДР ги запишале деталите за пасошот на секое лице што ги земало парите, рече Надија.

„Не принудија да гласаме“

Неколку недели подоцна, на крајот на септември, окупационите војници оделе од врата до врата барајќи од луѓето да гласаат за приклучување кон Русија.

Loading...

Некои носеле цивилна облека, други беа во униформи и вооружени.

Ниту еден селанец не изјави за Пост дека гласале „ДА“, дури ни оние кои наводно ја поддржувале окупацијата. Но, неколкумина рекоа дека се сомневаат дека војниците ги запишале нивните гласови како „ДА“ затоа што ги зеле парите.

Кога војниците тропнале на вратата на Хаљна, таа почнала да плаче. Чувствувала дека гласајќи за Русија ќе го изневери синот, но се плашела да гласа против.

„Ќе ме пукаа ако не гласам“, рече таа.

Нејзиниот сопруг се вмешал и ги обвини војниците дека се претставуваат како изборни функционери, а тие си заминале без да потпишат.

Неколку дена по нелегалниот референдум, Путин објави дека Херсон и уште три украински региони се дел од Русија. Но, Шевченкивка веќе излегуваше од нивната контрола со напредокот на украинската контра-офанзива.

Пријател против пријател

Кога пристигнале, украинските војници прво прашале каде се руските соработници.

Надја ги упатила кон куќата на Олја, а сопругот на Олја бил брзо уапсен од агентите на Службата за безбедност на Украина (СБУ).

„Тој беше предаден од луѓето овде во селото“, вели Оља, која тврди дека нејзиното семејство не им помагало на окупаторите.

Нејзиниот сопруг бил ослободен два дена подоцна, откако го поминал тестот за детектор за лаги, што шокираше некои од локалните жители.

„Луѓето сега се нервозни“, заклучила Светлана. „Тие гледаат непријатели насекаде“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.