Вируси стари дури 15.000 години пронајдени во глечер

Сподели со своите пријатели

Научниците откриле претходно непознати вируси стари околу 15 000 години во причините за мразот земен од платото во Тибета, објави во петокот Си-Ен-Ен.

Loading...

Вирусите се различни од сите досега познати вируси, покажува студија објавена оваа недела во списанието „Микробиом“.

Тим климатски научници и микробиолози од Државниот универзитет во Охајо зедоа два примерока мраз од врвот на глечерот Гулија во западна Кина во 2015 година, пишува Си-Ен-Ен.

Тие зедоа примероци од врвот на 6710 метри надморска височина.

 

 

Откриле 33 вируси вируси од кои најмалку 28 досега биле непознати за науката и преживеале затоа што биле замрзнати.

Loading...

Вирусите се прилагодиле на екстремни услови и не се штетни за луѓето, изјавија научниците за Си-Ен-Ен.

Содржината на атмосферата се депонира во мраз со текот на времето, вклучително и вируси. „Мразот е замрзната архива“, рече коавторот на студијата Лони Томпсон, професор на Универзитетот во Охајо и истражувач во Центарот за истражување.

Релативно малку се знае за вирусите во глечерите, но оваа област од голема важност бидејќи глечерите околу планетата се топат поради климатските промени

„Навистина го привлекува вниманието на јавноста“, истакна Томпсон, додавајќи дека пандемијата „Квид-19“ ја зголеми свеста за важноста на учењето за вирусите.


Leave a Reply