Улогата на монархијата во Британија: Кој е дел од неа и што е работата на кралот?

Сподели со своите пријатели

Кралот Чарлс III ја наследил својата мајка, кралицата Елизабета Втора, по нејзината смрт во замокот Балморал на 96-годишна возраст.

Loading...

На почетокот на оваа година, кралицата го прослави платинестиот јубилеј, кога стана монарх со најдолго владеење во Британија.

Што работи кралот?

Кралот е шеф на државата во Велика Британија.

Сепак, неговите овластувања се симболични и церемонијални, а тој останува политички неутрален.

Тој ќе добива дневни праќања од владата во црвена кожна кутија, како што се брифинзи пред важни состаноци или документи што мора да ги потпише.

Премиерот обично ќе се сретне со кралот во среда во Бакингемската палата за да го информира за владините активности.

Тие средби се целосно приватни и нема официјална евиденција за тоа што е кажано.

Кралот има и голем број парламентарни функции:

Формирање влада

Лидерот на партијата што победува на општите избори обично е поканет во Бакингемската палата, каде што формално се бара да формира влада. Кралот, исто така, формално ја распушта владата пред општи избори.

Loading...

Државно отворање и говор на кралот

Парламентарната година кралот ја започнува со церемонија на државно отворање. Тој ги поставува плановите на владата во говорот на престолот во Домот на лордовите.

Кралска согласност

Кога предлог-законот е одобрен во Парламентот, тој мора формално да биде одобрен од кралот за да стане закон. Последен пат кралската согласност била одбиена во 1708 година.

Покрај тоа, кралот е домаќин на државници на официјални посети и средби со странски амбасадори и високи претставници стационирани во Велика Британија.

Тој обично го води годишниот настан за сеќавање во ноември во Кенотаф, Лондон.

Новиот крал е шеф на Комонвелтот, асоцијација од 56 независни држави и 2,4 милијарди луѓе.

За 14 од овие држави, познати како царства на Комонвелтот, тој е и шеф на државата.

Сепак, откако Барбадос стана република во 2021 година, голем број други држави на Комонвелтот на Карибите предложија дека може да го следат примерот.

Сликата на кралот Чарлс III ќе ја замени сликата на неговата мајка на печатите на Кралската пошта и банкнотите на Банката на Англија, а текстот на новите британски пасоши ќе биде ажуриран за да ги содржи зборовите „Неговото височество“.

Loading...

Националната химна ќе стане „Боже, спаси го кралот“.

Како функционира наследството?

Линијата на наследување одредува кој член на кралското семејство ќе ја преземе функцијата монарх кога актуелниот претседател ќе почине или ќе абдицира.

Првиот во редот за престолот – престолонаследникот – е најстарото дете на монархот.

Како првородено дете на кралицата Елизабета, Чарлс станал крал веднаш по смртта на неговата мајка, а неговата сопруга Камила станала кралица.

Правилата за кралско наследство беа променети во 2013 година за да се осигура дека синовите повеќе нема да имаат приоритет пред нивните постари сестри.

Наследникот на кралот Чарлс е неговиот најстар син, принцот Вилијам, кој ја наследува титулата војвода од Корнвол од неговиот татко.

Најстарото дете на принцот Вилијам, принцот Џорџ е второ по ред за тронот, а неговата најстара ќерка принцезата Шарлот е трета.

Што се случува на крунисувањето?

Крунисувањето е церемонија во која монарх е официјално крунисан.

Loading...

Се одржува по период на жалост за претходниот владетел.

Елизабета Втора стана кралица на 6 февруари 1952 година, по смртта на нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести, но беше крунисана дури на 2 јуни 1953 година.

Нејзиното крунисување беше првото што се емитуваше во живо на телевизија, а го гледаа повеќе од 20 милиони луѓе.

Во изминатите 900 години, крунисувањата се одржуваа во Вестминстерската опатија – Вилијам Освојувачот беше првиот монарх што беше крунисан таму, а Чарлс ќе биде четириесеттиот.

Англиканска верска служба ќе одржи надбискупот од Кентербери.

Монархот е помазан со „свето масло“ и добива топче со крст и жезол, кралски симболи.

Loading...

На врвот на церемонијата, надбискупот ќе ја постави круната на Свети Едвард на главата на Чарлс – круна направена од чисто злато, која датира од 1661 година.

Тој има централно место меѓу накитот на круната во Лондонската кула, а монархот го носи само за време на самото крунисување.

За разлика од кралските свадби, крунисувањето е државен настан – платен од владата и на крајот одлучување за списокот на гости.

Кој друг е во кралското семејство?

Војводата од Корнвол и Кембриџ (принцот Вилијам) е најстариот син на кралот Чарлс и неговата прва сопруга, Дијана, принцезата од Велс. Оженет е со војвотката од Корнвол и Кембриџ (Кетрин). Тие имаат три деца: принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис.

Кралската принцеза (принцезата Ана) е второто дете и единствената ќерка на кралицата. Таа е во брак со вицеадмиралот Тимоти Лоренс. Таа има две деца со нејзиниот прв сопруг, капетанот Марк Филипс: Питер Филипс и Зара Тиндал

Loading...

Ерл од Весекс (принцот Едвард) е најмалото дете на кралицата. Оженет е со грофицата од Весекс (Софи-Рис Џонс). Тие имаат две деца: Луиз и Џејмс Маунтбатен-Виндзор.

Војводата од Јорк (принцот Ендру) беше вториот син на кралицата. Тој има две ќерки со неговата поранешна сопруга, војвотката од Јорк (Сара Фергусон): принцезата Беатрис и принцезата Јуџин.

Принцот Ендру се повлече од кралските должности во 2019 година, по контроверзното интервју за Би-Би-Си за наводите дека сексуално ја нападнал Вирџинија Џуфре.

Во февруари 2022 година, тој платил необјавена сума за да ја реши граѓанската тужба за сексуален напад поднесена против него од страна на Џуфре во САД.

Војводата од Сасекс (принцот Хари) е помладиот брат на Вилијам. Оженет е со војвотката од Сасекс (Меган Маркл). Имаат две деца: Арчи и Лилибет.

Loading...

Тие објавија во 2020 година дека се повлекуваат како високи членови на кралското семејство и се преселиле во САД.

Каде живеат членовите на кралското семејство?

Се очекува кралот Чарлс и кралицата да се преселат во Бакингемската палата.

Тие претходно живееле во Кларенс Хаус во Лондон и Хајгров во Глостершир.

Принцот Вилијам и Кетрин, војвотката од Корнвол и Кембриџ, неодамна се преселиле од палатата Кенсингтон во западен Лондон во Колибата Аделаида, на имотот на кралицата Виндзор.

Принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис го посетуваат училиштето Лембрук, во близина на Аскот во Беркшир.

Принцот Хари и Меган Маркл живеат во Калифорнија.

Loading...

Колку е популарна монархијата?

Анкетата на YouGov во времето на платинестиот јубилеј покажа дека 62 отсто од жителите сметаат дека земјата треба да ја задржи монархијата, додека 22 отсто сметаат дека треба да има избран шеф на државата.

Две анкети на Ипсос Мори од 2021 година даваат во голема мера слични резултати – секој петти жител смета дека укинувањето на монархијата би било добро за Велика Британија.

Сепак, резултатите на ЈуГов исто така укажуваат дека во изминатата деценија има пад на поддршката за монархијата, од 75 отсто во 2012 година на 62 отсто во 2022 година.

И додека има мнозинска поддршка за монархијата кај постарите возрасни групи, истражувањето покажа дека тоа можеби не е случај кај помладите.

Во 2011 година, кога Југов првпат почна да го следи ова прашање, 59 отсто од младите на возраст од 18 до 24 години сметаа дека монархијата треба да продолжи, за разлика од 33 отсто во 2022 година.

Loading...