08.02.2019 13:53

УХМР со најава за снег, ветер и заладување


Во понеделник во текот на денот ќе дува засилен јужен ветер кој наместа ќе достигнува 80км/час.

Под влијание на влажен бран попладне од запад ќе започнат врнежи претежно од дожд кои преку ноќта во западните делови ќе преминуваат во снег и ќе имаат пообилен карактер.

loading...

Од вторник подрачјето на нашата земја ќе биде под влијание на студен бран од северните делови на Европа што ќе услови  значително заладување со  локални врнежи од снег со слаб до умерен интензитет.

Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а нова ќе се формира и на пониските места.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments