12.07.2018 09:59

Уапсен лидерот на најозогласениот култ: Неговата банда уценувала и сексуално злоставувала (ФОТО+ВИДЕО)


Турската полиција го уапси контроверзниот исламски проповедник Аднан Октар и издаде налог за приведување на 234 лица доведени во врска со него.

Октар проповедал исламска вера преку телевизијата, а лицата доведени во врска со него се обвинети за формирање криминална банда, измама, уцена и сексуално злоставување, пренесува АП.

Агенцијата Анадолија јавува дека операцијата за приведување на проповедникот и неговите соучесници е започната во Истанбул и уште четири градови во Турција.

Бизарен култ одговорен за најголемите масовни самоубиства: “Рајската порта” и денес регрутира луѓе (фото+видео)

Турската телевизија „NTV“ јави дека Октар е приведен во една вила во Истанбул.

Регулаторното тело за електронски медиуми на Турција во февруари му наложи на Октар да плати казна, а емисијата во која проповедаше беше опкружен со гламурозни жени, кои ги нарекуваше „мачиња“, е укината.

loading...

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments