11.07.2019 15:19

Три совети за беспрекорно чисти прозорци


Бришањето прозорци за многумина рпетставува мака, а белите траги и дамки кои потоа остануваат не се убава глетка. Ако сакате бргу и лесно да исчистите било каква стаклена површина во вашиот дом употребете ги овие три супер трикови.

Пет мали совети кои може да ви бидат од голема помош

loading...

1. Користете дестилирана наместо обична вода

Водата во поголемиот дел од градовите е тврда за да содржи големи количини бигор и минерал кој е одговорен за бели траги кои остануваат на стаклените површини по чистењето. Токму поради тоа дестилираната вода е подобар избор.

Пред да употребите средство за миење на стаклото, површината пребришете ја со сунѓер натопен во дестилирана вода.

Кошулата повеќе нема да ви се извлекува во панталоните со помош на овие трикови (ВИДЕО)

2. Користете оцет наместо средство за чистење

Алокохолниот оцет е совршен додаток за салата, но и добар сојузник во чистрње на станот и прозорците.

Шише со распрскувач наполнете со алкохолен оцет и вода во размер 50:50. Прозорците добро испрскајте и пребришете ги, а ако се многу валкани, постапката повторете ја уште еднаш.

ПАСТА ЗА ЗАБИ: Трикови кои ќе ви го олеснат секојдневниот живот (ВИДЕО)

loading...

3. Магична крпа наместо хартија

Кај миењето прозорци и други стаклени површини многу важен е завршниот дел – крпата за сушење. Најголемата грешка е бришењето прозорци со крпа за садови или хартиена крпа затоа што зад себе оставаат влакна кои не сакаме да ги гледаме на чистите прозорци.

Додека некогаш хартијата од весник бил првичен избор, денес работат аможете да ја олесните со т.н. магична крпа. Станува збор за повеќенаменска крпа направена од микровлакна која совршено брзо и лесно впива влага.

Алуминиумска фолија и трикови кои не сте ги знаеле

Со крпата можете да пребришете остатоци од вода, но и да исполриате испран прозорец. Откако ќе се исуши стаклото, со сува магична крпа уште еднаш детално избришете. Тоа ќе ги отстрани и најмалите траги дамки од водата.

Image by cocoparisienne from Pixabay


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments