Тело на јапонски затвореник пронајдено по 65 години

Сподели со своите пријатели

Скелетот што го пронајдоа пешаците во близина на највисокиот врв во Калифорнија, планината Вилијамсон, беше идентификувано денес и му припаѓа на јапонско-американски уметник, кој излегол од притворскиот центар Манзанар, во последните денови на Втората светска војна, за да наслика планини.

Loading...

Шерифот на округот Инио рече дека ДНК-анализата утврдила дека остатоците припаѓале на Гичи Макамура, кој починал во силно летно невреме на 2 август 1945 година додека одел со локалните рибари.

Макамура очигледно застанал да слика на акварели, додека остатокот од групата продолжил кон езерото да риби, пренесува АП.

Неговото тело не било пронајдено ниут по еден месец, а трагедијата беше заборавена поради настаните што следуваа откако САД фрлија атомска бомба врз Јапонија, што ја забрза капитулацијата на Јапонија.

Случаен изум

Макамура е еден од повеќе од 1.800 затвореници кои починале во 10 притворски центри на Западотит, иако неговата смрт е една од необичните. 

И покрај тоа што неговата смрт во планините им беше позната на другите затвореници и членовите на неговото семејство, приказната избледе со текот на времето, а сцената на неговата смрт во оддалечено, карпесто место на три и пол милји над морското ниво „исчезна“.

Неговите остатоци случајно ги сретнале Тајлер Хофер и Брендон Фолин на 7 октомври минатата година на патот кон самитот на Монт Вилијамсон.

Loading...

Двајцата скршнале од патот низ карпите во област полна со езера и виделе нешто што личи на коска.

Отпрвин мислеле дека станува збор за коска од животинско потекло, но подоцна било откриено дека е човечки череп.

Откако ги поместиле камењата, на нозете пронашле недопрен човечки скелет со појас околу половината и кожни чевли.

Изгледал како да му се вкрстени рацете на градите.

Хофер го поставил откритието на Фејсбук, неточно изјавувајќи дека черепот се чини дека е скршен и дека чевлите личат на оние што ги носат планинарите, наведувајќи дека станува збор за кривично дело.

Приказната за Макамура, иако малку позната, го привлече вниманието кога во 2012 година излезе документарецот наречен Manzanar Peculiar Club, во кој режисерот Кори Шиозаки раскажа приказна за затворениците кои бегаат од камп ноќе и се искачуваат на планина за да рибаат пастрмка, понекогаш за една недела.

Делот за смртта на Макамура не влезе во филмот, но Шиозаки многу пати зборуваше за трагедијата, па приказната стана пошироко позната.

Во последните години од војната, чуварите повеќе не носеле оружје, така што затворениците биле слободни да го напуштат кампот, па Макамура побарал од група рибари да одат со нив во езерскиот ланец во планината.

Loading...

„Лидерот на групата не сакал Макамура, кој во тоа време имал 46 години, да оди затоа што тој беше постар и не е физички способен, но тој настојувал, па се приклучил на групата од околу десет лица“, рече Шиозаки.


Leave a Reply