Ердоган

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган разговарал со рускиот претседател Владимир Путин и се согласил следната рунда разговори меѓу Украина и Русија да се одржи во Истанбул. Loading… Ердоган го повикал Путин да го прекине огнот и подобри хуманитарни услови за цивилите по руската инвазија на Украина, објави неговиот кабинет.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„САД работат против интересите на Турција, Иран, а можеби и Русија на северот на Сирија, каде испраќаат воени залихи во областа под контрола на курдските сили“, рекол турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. – Ако САД велат дека испраќаат 5.000 камиони и 2.000 теретни авиони оружје за борба против Исламската државаПрочитај повеќе