Економија (Page 93)

Сите вести од областа на економијата од Македонија, регионот и светот на едно место.

Сподели со своите пријатели

Со оглед дека вечерва на полноќ истекува времетраењето на намалената акциза и данокот на додадена вредност за соодветните нафтени деривати (Одлуката за определување на видот на енергентите, временскиот период, како и начинот на пресметка на акцизата и Одлуката за определување на видот на добрата и временскиот период на примена наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владината мерка со која беа „замрзнати“ цените на основните прехрамбени продукти, односно нивната маржа и ослободување на ДДВ завршуваат денеска. Loading… Тоа носи страв дека лебот, брашното, маслото за јадење, млекото, месото и сувомеснати производи, сирењето и урдата од утре ќе имаат повисоки цени. Од Владата засега нема најави далиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ембаргото на Европската унија за руската нафта ќе биде болно за членките на Унијата, но и за Москва, смета австрискиот канцелар Карл Нехамер. Loading… „Одлуката да се воведе ембарго за нафта е мерка која сама по себе ќе биде болна за земјите-членки“, рече Нехамер по пристигнувањето на вонредниот состанок наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Естонската премиерка Каја Калас изјави за новинарите во Брисел дека Европската унија треба да продолжи со седмиот пакет санкции против Русија, кој вклучува гас. Loading… „Мислам дека гасот мора да биде во седмиот пакет, но и јас сум реален. Мислам дека нема да биде таму“, рече таа.   Данците порадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија ќе воведе ембарго на нафта против Русија, но со значителни ограничувања поради отпорот на Унгарија. Loading… Сепак, претседателот на Европскиот совет зборува за максимален притисок врз Русија, пишува Дојче веле. На состанокот на претседателите и владите на Европската унија, сепак, постигнаа компромис за планираното воведување нафтено ембарго противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот енергетски гигант Гаспром денеска потврди дека целосно ја прекинал испораката на гас на холандската компанија ГасТера. Loading… Прекинот на испораката е затоа што ГасТера одби да плати за испорачан гас во април во согласност со шемата која предвидува трансакција во рубљи.   СЗО: Тутунската индустрија е еден од најголемитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цените на нафтата скокнаа откако лидерите на ЕУ доцна во понеделникот постигнаа договор за забрана на 90 отсто од руската сурова нафта до крајот на годината. Loading… На азиските пазари, фјучерсите на американската сурова нафта се зголемија за 2,81 отсто на 118,29 долари во јули, додека фјучерсите на брент пораснааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Согласно објавените податоци од Народната Банка на Република Северна Македонија, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ го анализираше бројот и вредноста на реализирани онлајн трансакции со домашни платежни картички кон странски е-продажни места со цел да се креира слика каде најчесто Македонците купувале онлајн во текот на 2021 година.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ќе најде други увозници за својата нафта, изјави постојаниот претставник на Русија во меѓународните организации во Виена, Михаил Улјанов, коментирајќи го шестиот пакет санкции на ЕУ против Русија, кој вклучува делумно ембарго на руската нафта. Loading… – Како што со право рече вчера Урсула фон дер Лајен, Русија ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел на својот Твитер профил напиша дека е постигнат договор за забрана за извоз на руска нафта во ЕУ. Loading… „Ова веднаш покрива повеќе од 2/3 од увозот на нафта на Русија, намалувајќи го огромниот извор на финансирање за нејзината воена машина. Максимален притисок врзПрочитај повеќе