24.10.2018 22:28

СТРАШНА КОЛУМНА


Време е да се престрашимо.

Ближи се Ноќ Вештица, афтер ол.

Ако на врата ви дојде Елизабета да тражи чоколатце, не ву га давајте оној сас пројден рок. Извадите некое Рафаело или Моцарт кугличе за жену сас муда. Она знае на кои врата да заѕвони к’т дојдев зомби да ву гу земев душу за картонски кич по Шкуп.

 

loading...

 

Ако још веруете у мистерије, магију и суеверни сте, ондак треба да се прошетате до Кавадарци. Тамо Митко ед’н га има, наредија у печенке овуј годину да се стављав обеќања дека нема да се напиете брзо од њину ракију и да плашите фамилију, него дека ќе бидете ко-продуцент на супер хорор сценарио, сас позгоднога Ханибал Лектора.

Ако сте га гледале „Ноќ у улици Брестова“, не е тачно дека ќе мочате у с’н од стра. Фреди Кругер ов’ј пут е олицетворен у Сашу, па његов костим е некако дежа ви. Нека плаши врапци у лојзе.

Ако ви дојде Миленко сас козу тачно у поноќ, еее тек т’к треба да се упрпате. Не од козу. Како Џек Николсон у Shining сас тија шиљасти зуби, он ќе проба да ве убеди дека сте скршиле државно огледало и дека затој мора да се ожените сас намерл’ци. Памет ќе ви га извади!

Келтска е традиција да ги спасимо мртви душе и да се помиримо сас подземан свет. Чисто да не се педерчимо за ситни паре к’о за свеќу или декупаж за братучеда или побру.

Ипак, нема поголем хорор од тој Мирка да ве залапа у сред ноќ. Метла ву паркирана иза угла, дошла сви бонбоњере по куќу да ви ги изеде и на деца да им раскаже причу за лаку ноќ како Цацко што ги кажуеше сас моторни пиле, секире и друг декор што више не ги ни плаши дан’шњи деца.

„Ја изневеривте Ноќта на Вештерките. Не сте доволно страшни. Смешни сте“ – ќе каже Мице, без да се пита у што би се он маскираја за миљон евра. У рекламу за гел за косу? У црну мачку? Очигледно пантер не може да биде. Нема виспреност.

 

Стра, несигурност, сумња – се пласирав несомучно и преко медиуми. Палив на сцене од Scream, прв дел.

Не знам за вас, ама ја имам кошмари од оној пиле од Lidl што му тече гној, од уредника на Телму, од новинара исеченога на парчиња, од SMS за помоќ на лепотицу младу на коју не може да ву се пресади коскена срж преко Фонд за здравство, макар и у Северну Македонију.

Откуд ти к’о судбина, кад си давно мене убила? – сеќам се на стари Хари Мата Хари.

Још једна звезда Гранда због дроге се гаси, народ пита ко ќе Дарка Лазиќа да спаси?

Ако се правив забаве по локали за ужасну реалност у коју живимо, дозволите ми да биду Џувенал, Римски сатирични поета. Да иду по Драгана Стопаревиќа и да нуду „леб и циркус“. Он гу заступаја тезу дека само тој му треба на народ у тешки времиња.

За нас не е ов’ј празник. Дајте поштено да си се напиемо за Митровд’н.

Ми смо тотално отрнале на вештерке, чудовишта и самовилски воде.

Ехх, да е баба бар жива. Она баеше од уплу. Пред Духови, дедо тураше бел чаршаф да плаши људи, да ву доведе муштерије. Каква страхотна љубав!

Trick or treat!

Пишуе: Ивана Аткинс


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments