Столтенберг го посети американскиот носач на авиони во Јадранското Море

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го посети носачот на авиони на американската морнарица Џорџ Х.В. Буш, кој моментално се наоѓа во Јадранското Море, соопшти НАТО.

Loading...

Станува збор за носачот на авиони кој во моментов ја предводи ударната група носачи под команда на НАТО, што Столтенберг го нарече „демонстрација на способностите и посветеноста на САД кон Алијансата“, се наведува на сајтот на НАТО.

Столтенберг рече дека овој превозник „испраќа силна порака за сојузничко одвраќање“ секој ден.

Носачот на авиони Џорџ Х.В. Буш моментално ја води вежбата „Нептун удар 2022“, која вклучува распоредување на силите на НАТО за тестирање на подготвеноста за одвраќање и одбрана низ евроатлантската област.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НАТО денеска ќе расправа за ситуацијата во БиХ

На вежбата учествуваат повеќе од 80 авиони, 14 бродови и околу 6.000 персонал од 24 сојузници и партнери на НАТО, вклучувајќи ги Финска и Шведска.

Столтенберг рече дека тоа е „совршен пример за трансатлантските односи – Европа и Северна Америка, кои работат заедно во НАТО“.

Столтенберг рече дека силата на НАТО помага да се спречат какви било погрешни пресметки со испраќање јасна порака дека НАТО „ќе ја заштити и брани секоја педа од сојузничката територија“.

Тој се осврна и на неодамнешното предупредување на Москва дека Украина се подготвува да употреби радиолошка „валкана бомба“ на своја територија и рече дека сојузниците на НАТО го отфрлаат тоа, како што рече, „очигледно лажно тврдење“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Петмина Палестинци загинаа во смртоносни инциденти

Тој рече деkа Русија „не смее да користи лажни изговори за натамошна ескалација на ситуацијата“.

Столтенберг ја осуди воената поддршка што, како што тврди, Иран ја дава на руските воени напори и рече дека „ниту една земја не треба да му помага на агресор во нелегална војна“.

Во исто време, тој ги поздрави санкциите наметнати од сојузниците и ЕУ кон Техеран.