19.02.2019 12:29

Стоилковиќ и Велковски со бронза од Државното првенство во кик бокс (ФОТО)


Александар Стоилковиќ и Лука Велковски од Кик бокс клубот Куманово 2006 викендов се закитија со бронза на Државното првенство кое се одржа во Градски парк Скопје, а во организација на Кик бокс федерацијата на Македонија.

Стоилковиќ се натпреваруваше во дисциплината кик лајт јуниор од 80 килограми, додека Велковски во дисциплината кик лајт кадети до 63 килограми.

loading...

– И овој пласман и учеството на првенството го сметаме за успех со оглед на бројноста на натпреварувачите и конкуренцијата. Забележавме добар резултат и достојно го претставивме градот и клубот. Изразуваме благодарност до градоначалникот Максим Димитриевски и Општинскиот сојуз на спортови кои помогнаа финансиски да ги покриеме трошоците за годишната членарина во репрезентацијата и учество ви системот на натпревари за 2019 година. Се надевам дека соработката ќе продолжи, а ние ќе се одолжиме со добри резултати, изјави тренерот и професор по физичка култура Сашо Илиевски.

Инаку на Државното првенство годинава учествуваа 183 натпреварувачи од 30 клубови од државата.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments