Средба што ќе се памети: Прв пат од почетокот на војната се гледаат со семејствата (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Денис Прокопенко, Свјатослав Паламар, Серхи Волински, Олех Хоменко и Денис Шлеха се командантите на Азов кои добија ордени во Турција за нивните услуги во војната.

Loading...

 

 

Со нив беше и украинската прва дама Олена Зеленска, а најубавото нешто на тој настан и она што допре до срцата на јавноста е видеото од првата средба на командантите со нивните семејства од почетокот на војната.

„Во Турција се сретнав со хероите на Азов и им се заблагодарив за нивната борба и храброст. Шефот на Кабинетот на претседателот на Украина Андриј Јермак помогна да се организира нивната средба со нивните семејства. Ова е важен ден, иако сè уште имаме уште долг пат. Украина ќе се бори за слобода и враќање на нашиот народ дома“, напиша Зеленска на Фејсбук со фотографии од средбата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шаленберг: На Европа ѝ е потребна Русија со која е можно да се влезе во дијалог

 

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.