Сите летови од Берлин откажани, персоналот штрајкува

Сподели со своите пријатели

Сите летови на аеродромот БЕР во Берлин денеска беа откажани поради еднодневен штрајк на персоналот кој бараше зголемување на платите, соопшти операторот.

Loading...

За денеска првично беа планирани околу 300 полетувања и слетувања со речиси 35.000 патници.

Штрајкот започна околу 2:30 часот по средноевропско време, објави Ројтерс.

Синдикатот Ver.di го повика аеродромскиот персонал во копнените услуги, воздухопловната безбедност и аеродромската компанија да штрајкуваат поради недоволниот напредок во трите паралелни разговори за зголемување на платите.

Претставникот на синдикатот Енрико Румкер рече дека аеродромската компанија понудила рок од 24 месеци за зголемување на платите од три отсто на 1 јуни и уште два отсто на 1 мај следната година како дел од преговорите.

„Румкер рече дека понудата е неприфатлива со оглед на стапката на инфлација и дека платата не била зголемена многу години.

Германската влада се подготвува да го објави својот годишен економски извештај денеска, а извор изјави за Ројтерс дека нацрт-извештајот предвидува инфлација од 6 отсто оваа година и 2,8 отсто во 2024 година.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...