Симболот на Прага заминува на реставрација (фото)

Сподели со своите пријатели

Една од главните туристички атракции на чешката престолнина, Прага, средновековниот астрономски часовник, денеска престана со работа во девет часот и се очекува повеќемесечна реставрација.

 

Loading...

 

Властите во Прага велат дека часовникот, поставен на кулата на старото Градско собрание во 1410 година,ќе биде целосно расклопен и реставриран, што е прва голема поправка уште од Втората светска војна, пренесува АП.

 

 

Се очекува реставрацијата на часовникот да биде готова кон крајот на летото годинава.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.