Шведска ја однесе победата на Евросонг 2015 (видео)

Сподели со своите пријатели

Претставникот на Шведска Манс Семерлев победи синоќа во финалето на Песна на Евровизија одржана во Виена, со песната „Херои“ (Heroes).

Loading...

Семерлев победи пред завршувањето на официјалното гласање, бидејќи оствари ненадминлив резултат и на крајот освои 365 поени, втора е Русија, а трета Италија.

Во гласањето учествуваа 40 земји, колку што вкупно зедоа учество во овогодишната, 60-тo издание на Евросонг.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *