12.10.2017 02:39

Што се случува со нашиот организам кога пиеме кафе секој ден?


Кафето е корисно. Кафето е штетно. Читаме различни мислења и учиме од научниците како делува кофеинот на организмот. Што и да слушнеме или прочитаме кафето останува омилен утрински и попладневен ритуал без кој денот немаше да биде толку слатко-горчлив. Како љубители на кафето избравме  позитивни факти за тоа како влијае кофеинот на организмот

1. Кофеинот го забрзува метаболизмот

Ако вежбате, треба да знаете дека едно кафе после тренинг делува добро на организмот и го забрзува метаболизмот. Кафето помага и пред тренинг  и ја како зголемува издржливоста.

loading...

7 знаци дека сте зависни од кофеин

2. Помага да се сконцетрираме на работното место  
Кафето ни помага да останеме во кондиција за подолго време и да тбркаме  повеќе работа пред да се деконцетрираме  и да почувствуваме дека имаме потреба од одмор.Најактивни сме првите 40-50 минути по првото кафе наутро.
3. Кафето го штити мозокот н од “стареење”
Редовно пијат кафе намалуваат ризикот од Алцхајмерова болест со 60%. Друго истражување открива уште дека 2 или 3 чаши од енергетската пијалок дневно го намалуваат и ризикот од Паркинсонова просек за 40%.
4. Кафето не чува и од депресија
Уште едно истражување во областа докажува дека мажите и жените кои пијат од две до четири шолји кафе дневно, се двојно посреќни од оние кои го избегнуваат. Луѓето со “кофеин во крвта” запаѓаат ретко во депресија. Кафето содржи уште витамини B1, B2, B3 и B5, како и калиум и магнезиум.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments