Сеул: Прекин на воениот договор ако Северна Кореја повторно го наруши нашиот воздушен простор

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол изјави во средата дека ќе размисли за суспендирање на меѓукорејскиот воен договор доколку Северна Кореја повторно го наруши воздушниот простор на неговата земја, објави новинската агенција Јонхап, цитирајќи ја прес-службата на претседателот.

Loading...

Јун ги даде забелешките откако беше информиран за контрамерки против севернокорејските дронови кои преминаа на јужнокорејска територија минатата недела.

Во исто време, тој повика на зајакнување на способноста за „огромно одговор што ги надминува пропорционалните нивоа“, пренесува Јонхап.

Меѓукорејските односи се затегнати со децении, но тензиите се интензивираа откако Јун ја презеде функцијата во мај, ветувајќи построг став кон Пјонгјанг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доживотни казни за џихадистите во Виена за напад во 2020 година

Јужнокорејскиот претседател нареди забрзан развој на невидливи дронови

Јун го критикуваше справувањето на војската со инцидентот со беспилотни летала, делумно обвинувајќи го потпирањето на претходната администрација на договорот од 2018 година за забрана на непријателски активности во пограничните области. Тој ја повика армијата да биде подготвена за одмазда.

Јун му нареди на министерот за одбрана да лансира сеопфатна единица на беспилотни летала за повеќенаменски мисии, вклучително и надзор, извидување и електронско војување, и да воспостави систем за масовно производство на мали беспилотни летала кои тешко се откриваат во рок од една година. објави Јонхап, цитирајќи ја претседателската портпаролка Ким Еун-Хје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Суд во Италија пресуди во корист на деца кои не сакаат да ги видат своите баба и дедо

„Тој исто така повика да се забрза развојот на производството на невидливи дронови оваа година и побрзо да се воспостави системот за беспилотни летала убијци“, рече Ким, а пренесува Јонхап.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...