Саудискиот принц стана премиер

Сподели со своите пријатели

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман е назначен за премиер на Саудиска Арабија.

Loading...

Експертите велат дека потегот најверојатно ќе го заштити саудискиот принц од потенцијално штетна американска тужба за неговата наводна улога во убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги.

Саудиска Арабија објави дека кралот Салман прави исклучок од саудискиот закон и го назначи својот син за премиер.

Така, тој формално му ја предаде на својот син двојната титула крал и премиер што ја имаше до сега.

Принцот не може да биде уапсен ако е премиер

Тоа веројатно нема да го промени балансот на силите во Саудиска Арабија, каде што 37-годишниот принц веќе се смета за владетел на кралството и наследник на тронот.

Критичарите на саудиската влада сметаат дека тајмингот на одлуката мора да биде поврзан со претстојниот рок што ќе го одреди судот следната недела.

Американски судија побара од администрацијата на Бајден да одлучи дали принцот Мохамед треба да биде заштитен со суверен имунитет во случајот што го покрена свршеницата на Кашоги, Хатиџе Џенгиз.

Таква заштита обично добива светски лидер, како премиер или крал, пишува Гардијан.

Loading...

„Изгледа дека принцот Мохамед беше советуван да го преземе овој чекор пред одговорот на владата на Бајден на 3 октомври“, рече Абдула Алауд, шеф на истражување во Gulf во DAWN.

Белата куќа веднаш не го коментираше назначувањето на принцот за премиер. Принцот Мохамед негираше дека лично бил вмешан во убиството на Кашоги. Проценката на американските разузнавачки служби покажа дека идниот крал најверојатно го наредил убиството.

Одлуката да се назначи принцот Мохамед за премиер, исто така, веројатно ќе ја намали загриженоста во Саудиска Арабија дека престолонаследникот би можел да биде уапсен или на друг начин да се соочи со правни предизвици за време на неговите патувања во странство.