САД тестираат балистичка ракета

Сподели со своите пријатели

Американската војска денеска ќе тестира интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ), соопшти Пентагон, наведувајќи дека за ова ја известил Русија.

Loading...

Портпаролот на Пентагон изјави дека тестот бил рутински и додаде дека треба да ја покаже подготвеноста на силите на американската војска, пренесува Ројтерс.

SAD ржави планираа да го тестираат Minuteman III ICBM во август, што беше одложено за да се избегне ескалација на тензиите со Пекинг за време на кинеската демонстрација на сила во близина на Тајван.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Сомалија се поголем број деца умираат од глад