Сѐ поблизу до ковид пасошите: Ако сакате во ЕУ, ќе мора да сте вакцинирани

Сподели со своите пријатели

Европската комисија во март ќе претстави предлог за дигитални вакцинациски пасоши, што може да биде еден од условите за слободно патување низ цела Европска унија, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Loading...

„Што се однесува до тоа како може да изгледаат дигиталните „зелени“ пасоши, ќе размислиме за тоа. Ќе претставиме нацрт-закон за тоа како може да изгледа”, рече Урсула фон дер Лајан за време на видео повик со германските конзервативни пратеници.

Лидерите на Европската унија во петокот го поддржаа воведувањето дигитални сертификати за влез во земјите-членки и отворањето на општеството по пандемијата.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *