09.12.2018 16:48

Производите на кумановски „ЧИК“ ги имало и на пазарот во Нигерија


Уште во месец октомври во 1963 година Чевларската индустрија на Куманово успеала да гопродаде целото годишно произовдство предвидено за таа година.

Голем успех бележала фирмата низ цела поранешна Југославија, но и на странските пазари во Германија, Советскиот сојуз, Бугарија, Холандија, како и Нигерија и некои други далечни африкански земји.

loading...

За 10 месеци работа компанија успеала да оствари приход од 500 милиони динари од извоз.

Само во Белград, кој тогаш бил дел од домашниот пазар, годишно се продавале над 200.000 парачевли.

Извор: „Наш весник“ број 49 (петок, 1 ноември 1963. година)


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments