Пригожин до Зеленски: Животот е краток во Бахмут, пушти ги да живеат (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Евгениј Пригожин, основачот на руската платеничка група Вагнер, во видео објавено денеска изјави дека украинскиот град Бахмут е „практично опколен“ од неговите сили и дека украинските сили држат само еден пат.

Loading...

Луѓето на Пригожин со месеци го напаѓаат Бахмут, кој во советско време се нарекувал Артјомовск, а Русија го гледа како корисна отскочна даска за освојување на поголемите градови како Краматорск и Славјанск.

Пригожин, кој е во воена униформа на видеото, го повика украинскиот претседател Володимир Зеленски да ги повлече своите сили од малиот град.

„Единиците на приватната воена компанија „Вагнер“ практично го опколија Бахмут. Остана само еден пат (отворен за украинските сили). Клештата се стегаат“, рече Пригожин.

Пригожин рече дека неговите сили се повеќе се борат со старци и деца, а не против професионалната украинска армија.

На снимката потоа се гледа како тројца заробени Украинци – постар маж и две момчиња – изгледаат преплашено и бараат да бидат пуштени дома.

„Тие се борат, но животот е краток во Бахмут, обично еден до два дена. Нека живеат, градот е речиси опколен“, рече Пригожин.

 

Loading...

 

Вчера тврдеше дека Вагнер е во центарот на Бахмут

Вчера, Пригожин објави уште едно видео на кое се прикажани неговите борци во Бахмут.

Ројтерс откри дека снимката е направена источно од градот, на околу два километри од центарот.

Руските сили со месеци го напаѓаат Бахмут во провинцијата Доњецк, понекогаш во бранови, во една од најкрвавите битки во војната.

„Во Бахмут се водат борби 24 часа на ден… Ситуацијата е критична“, изјави за украинското радио НВ, Володимир Назаренко, заменик командант на Националната гарда на Украина.

Русија, која ја загуби територијата во втората половина на 2022 година, вели дека преземањето на Бахмут би било чекор кон заземање на остатокот од околниот индустриски регион познат како Донбас.

Украина вели дека градот има ограничена стратешка вредност, но сака да ги истроши руските сили.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.