Правнукот на четничкиот војвода мета на навреди за животниот стил: „Дедо ти ќе те убиеше ако го видеше ова“

Сподели со своите пријатели

Едно момче по име Дане, за кое се верува дека е правнук на четничкиот војвода Момчило Ѓујиќ, привлече големо внимание на јавноста поради неговиот начин на живот.

Loading...

Дане, кој живее во Калифорнија, беше мета на бројни навреди поради фотографиите и објавите на Инстаграм.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rajka Hayden (@thedressupmom)

 

– Нека ти биде срам, пе*ер, твојот дедо беше војвода, свештеник и голем херој – се наведува во еден од коментарите.

„Дедо ти ќе те убиеше ако го видеше ова“, рече друг коментатор.

Loading...

Ѓујиќ бил српски православен свештеник и четнички војвода кој водел значителен број четници во северна Далмација и западна Босна за време на Втората светска војна. По убиството на кралот Александар Први Караѓорѓевиќ во 1934 година, тој се приклучил на Здружението на четници Коста Печанац.

По инвазијата на Југославија, според историчарите, како командант на дивизијата Динара, тој ја водел одбраната на локалните Срби од хрватскиот усташки режим и соработувал со силите на Оската против комунистичките партизани.

 

 

Ја преживеал Втората светска војна, им се предал на сојузничките сили и на крајот емигрирал во САД. Новите југословенски власти тогаш му суделе во отсуство и го осудиле за воени злосторства, обвинувајќи го за соработка и одговорен за смртта на околу 1.500 луѓе за време на војната.

Според историчарите, тој се преселил во Калифорнија, а според познавачите на ситуацијата, Ѓујиќ играл значајна улога во српските емигрантски кругови и го основал српското четничко движење „Равна Гора“ заедно со другите протерани четници-борци.

Подоцна се повлекол во Сан Маркос, каде што напишал песни и шеги што беа објавувани во Србија и САД.

Loading...

Ѓујиќ починал во 1999 година во Сан Диего.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *