Почина претседателот на ОАЕ и владетел на Абу Даби

Сподели со своите пријатели

Халиф бин Зајед ал Нахјан, познат и како Шеик Халифа, претседател на Обединетите Арапски Емирати и владетел на Абу Даби, почина во петокот, потврдија властите.

Loading...

– Изразуваме сочувство до народот на ОАЕ, арапската и исламската нација и светот за смртта на неговото височество шеикот Халиф бин Зајед ал Нахјан, претседател на ОАЕ – се наведува во соопштението.

Шеик Халиф е претседател на ОАЕ од 3 ноември 2004 година.

Тој беше избран да го наследи неговиот татко, покојниот шеик Зајед бин Султан ал-Нахјан, кој беше првиот претседател на ОАЕ од обединувањето во 1971 година до неговата смрт на 2 ноември 2004 година.

Шеикот Халиф беше вториот претседател на ОАЕ и 16-ти владетел на Емиратот Абу Даби.

Тој беше најстариот син на шеикот Зајед.