11.09.2019 09:20

Петицијата за укинување на кралските титули ја потпишале 2.000 луѓе

Facebook Twitter Google+

Жителите на британскиот Брајтон не се задоволни од состојбата во која се наоѓаат заради кралското семејство и бараат да не се користат кралските титули во официјалните документи.

Бидејќи хонорарите се плаќаат од даноците што ги плаќаат голем дел од населението, жителите на Брајтон сакаат кралските титули да бидат укинати во нивната област.

Loading...

Градот е во Источен Сасекс, чии војводи се Меган Маркл и принцот Хари, така што оваа иницијатива е прво насочена против нив. Иако не можат да ги одземат титулите што им ги дала кралицата, жителите на Сасекс сакаат тие да престанат да се користат во официјалните документи на тој град.

Според „Дејли меил“, општинскиот совет на Брајтон разгледува петиција потпишана од околу 2.000 луѓе и ќе ја донесе својата одлука во наредните денови.

Во петицијата се наведува дека титулите не треба да се користат во официјалните документи, бидејќи тие „недемократски го симболизираат угнетувањето на богатата на елита од страна на јавноста“.

Причината за петицијата беа приватните авиони на Хари и Меган на одморите.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments