Патријархот Вартоломеј: Руската црква нѐ разочара

Вселенскиот патријарх Вартоломеј за телевизијата ЕРТ изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква со поддршката за нападот врз Русија. Loading… Војната во Украина, Москва, на чело со Владимир Путин, ја нагласува тезата дека се работи за „специјална воена операција“ која е покрената за да се спречи … Continue reading Патријархот Вартоломеј: Руската црква нѐ разочараПрочитај повеќе