Палестинците повикаа на меѓународен бојкот на новата израелска влада

Сподели со своите пријатели

Палестинските власти повикаа на меѓународен бојкот на новата влада на Израел поради нејзината тешка, десничарска политика, велејќи дека таа претставува „егзистенцијална закана за палестинскиот народ“.

Loading...

„Државата Палестина ги отфрла анекционистичките, насилни, расистички политики на новата израелска влада и нејзиното поттикнување на етничко чистење. Државата Палестина ја смета таа агенда за егзистенцијална закана за палестинскиот народ и неговите неотуѓиви и неприкосновени права“, се вели во соопштението на палестинското Министерство за надворешни работи.

Палестинските власти ја повикаа меѓународната заедница „да ги исполни своите одговорности и да отфрли каква било соработка со влада посветена на меѓународни злосторства, вклучително и анексија, политички прогон и расна дискриминација“.

Исто така, апелира до меѓународната заедница, вклучително и Советот за безбедност на ОН, да „обезбеди заштита на палестинскиот народ од продолжувањето на кампањата на Израел за отфрлање, раселување, колонизација и анексија, етничко чистење и прогонство“.

Најавата дојде откако владата на новиот премиер Бенјамин Нетанјаху, со три екстремно десничарски партии кои се обидуваат да ја прошират контролата на Израел врз окупираниот Западен Брег, каде што Палестинците планираат да основаат независна држава, положи заклетва во четвртокот во израелскиот парламент (Кнесет).

Ниту еден од коалиционите сојузници на Нетанјаху не поддржува решение со две држави за израелско-палестинскиот конфликт, а некои се за анексија на делови од Западниот Брег без да им се дадат исти права на Палестинците во тие области, а многумина силно се противат на соработката или зајакнувањето на палестинската управа , велат израелските медиуми.

Се очекува владата на Нетанјаху да ја консолидира израелската контрола врз територијата, со навестување и ветена анексија, легализација на десетици нелегални населби и обезбедување средства за изградба на патишта, меѓу другото.

„Еврејскиот народ има ексклузивно и непобитно право на сите делови на земјата на Израел. Владата ќе промовира и развива населби во сите делови на земјата на Израел – во Галилеја, Негев, Голан и Јудеја и Самарија (библиското име за Западниот Брег)“, се наведуваат насоките на новата влада.

Loading...

Израел го окупираше Западниот Брег во војната во 1967 година, заедно со Појасот Газа и Источен Ерусалим. Палестинците веруваат дека Западниот Брег ќе биде главниот дел од нивната идна држава.

Таму Израел изгради десетици еврејски населби, во кои сега се сместени 475.000 еврејски доселеници меѓу два и пол милиони Палестинци.