Отсекогаш сакала да биде убава и позната, размислувала, гледала ријалити и „умирала“: Се случил опресврт во нејзиниот живот

Сподели со своите пријатели

Џил Павлов од Флорида ја сподели својата исповед за нејзината долгорочна борба против булимијата и ова е нејзината приказна.

Loading...

-Од кога знам за себе, јас сум заробеник на мојот ум. Веќе на возраст од пет, шест години, се сеќавам на базенот. Сите деца си играа, јас седев на работ од базенот и ги стискав дебелите бутки, згрозена од нивниот изглед.

-Петгодишно дете воопшто не треба да размислува за такви работи, а јас го мразев своето тело.

 

 

 

-Од кога знам за себе, имав само една желба: Да бидам убава и славна. Во цртаните филмови и филмовите што ги гледав, секогаш навивав за убави ликови, без оглед колку беа злобни. Убавината беше сè што ме интересираше.

Loading...

-На 16 години имав операција на носот, секогаш бев несигурна затоа што мислев дека е премногу голем. Никогаш не бев популарна во тинејџерските години. Не бев доволно убава за да бидам една од најголемите убавици и не бев особено грда или особено паметна. Јас бев само болно просечна во секој поглед. Сепак, по операцијата на носот, луѓето почнаа да ме забележуваат. Конечно добив внимание и станав зависничка од тоа. Кога отидов кај забар набргу по операцијата на носот и му реков дека го поправам носот, тој ми рече дека можам да направам и операција на вилицата. Тоа беше почеток на едно патување кое немаше крај.

-Одлучив да ослабам пред да одам на колеџ. Не знам како дојдов до идеја да повраќам што јадев, но набргу зачекорив длабоко во булимијата. Наскоро започнаа ужасни циклуси – за време на учебната година ќе се здебелев, а потоа гладував и вежбав цело лето за да влезам во новиот семестар слаба.

-Едно лето, бевме на одмор како семејство, а сестра ми ме фати како повраќам. Таа беше избезумена и никогаш нема да престанам да се чувствувам виновна за она што и го направив. Имаше голем товар – дали ќе ја предаде мојата доверба или ќе им каже на нашите родители што се случува? Таа донесе тешка и правилна одлука – им рече на нашите родители дека страдам од булимија. Дури тогаш сфатив дека ми треба помош.

 

 

 

-Во октомври 2007 година, завршив во институција во Флорида каде што останав два месеци. Сепак, наскоро се вратив на старите навики. Имав 23 години и немав контрола. Повторно го завршив третманот во 2008 година. Овој пат, останав 10 дена. Самостојно го следев планот за диета неколку недели, а потоа повторно влегов во булимија.

Loading...

-Никогаш не сум кажала некому што ми се случи во следните девет години затоа што не сакав никого да разочарам. Мојата тајна беше болна, но не сакав да ги повредувам драгите луѓе и криев дека сè уште сум булимична. Бев опседната со желбата да бидам што послаба, но истовремено и опседната со храната. Така, како единствено решение, видов дека јадев се што сакав и потоа повраќав, па почнав да вежбам. Никогаш немав пари затоа што дадов сè за храна. Живеев во нечистотија затоа што бев опседната само со моето тело кое никогаш не беше доволно слабо. Секојпат кога ќе се наведнав над мојата мувла, валкана чаша, ќе помислев дека онаква каква што сум и не заслужувам подобар живот од оној што го водам.

-Работите станаа гадни во јануари 2017 година, кога открив дека колку повеќе пијам, толку помалку јадам. Се изгладнував до работ на несвестица. Станав човечка школка. Сите ми рекоа дека изгледам страшно и дека морам да добијам тежина и цветам од среќа. И тогаш еден ден тренерот во теретана ме возеше до неговата канцеларија и таму ми ги измери тежината и процентот на маснотии. Резултатите беа страшни. Ми рече дека во најдобар случај ќе завршам во болница.

 

 

 

– Слушај, никој нема храброст да ти го каже ова, па очигледно ќе морам. Изгледате гадно. Порано изгледавте одлично и доаѓавте тука со насмевка. Сега се тресеме кога ќе ве видиме, на лицето, на кожата, на косата можете да видите дека сте болни. Изгледате како наркоман – ми рече доста сериозно.

– Но, ми се допаѓа како изгледам. Сакам да бидам слаба, ми се допаѓа моето тело – му реков.

Loading...

– Но, не ја гледате внатрешноста на вашето тело. Не гледате уништени органи – ми рече тој и ми објасни што му правев на моето тело до најмалите детали. Тој ми рече дека е прашање на време кога ќе откажат некои од моите органи.

-Исплашена, во декември 2017 година, се вратив на рехабилитација. Сепак, потрошив три месеци повторно затоа што и таму успеав да работам самостојно. Ми треба целосна контрола. Практично го потрошив целиот месец бидејќи не бев малку подобра.

-Потоа ветив дека 2018 година ќе биде „моја“. Сепак, продолжив како порано. Нарачав купишта храна, повраќав и гледав реални шоуа како „Вистински домаќинки“, фантазирајќи како и јас ќе вметнувам силикони и ќе бидам богата. Тоа беше тажен живот, но јас не сторив ништо за да го сменам. Јас само ја прифатив мојата судбина. Често се молев да не се будам наутро затоа што не сакав да помине друг ден така. Сепак, колку и да се колнев навечер дека ќе бидам нов човек наутро, ќе продолжам како порано.

 

 

Loading...

 

-Сè се смени на 11 септември. Баба ми, мојот најголем извор на љубов и мудрост, заврши во болница. Веднаш влегов во авионот за да бидам со неа. Таа почина на 15 септември. Му ветив на терапевтот дека нема да пијам во тие денови кога бев без надзор, и го должев тоа и на баба ми. Така, утрото на нејзиниот погреб се разбудив и се тресев затоа што западнав во алкохолизирана криза. Го истуркав тој ден со чиста волја да не предизвикувам сцени пред роднините. Сепак, непосредно пред крајот на погребот, одеднаш останав парализирана. Моето тело само замрзна. Мајка ми ме стави во колата и не ме пушташе да не излетам. Така, седнав во автомобилот и размислував како би изгледал мојот погреб.

-Следниот ден, кога се подготвував да се вратам дома, дојдоа чичко ми и тетка ми. Веднаш знаев на што води таа посета.

– Кога човек ќе се удави, не му дозволувате да се удави, вие скокате да му помогнете. Дозволи ни да ти помогнеме затоа што те сакаме – ми рече тетка ми. Тие ми рекоа дека ми најдоа институција во Аризона во договор со моите родители. Во тоа време ги мразев сите.

-Првата вечер во болницата бев очајна. Тие беа построги од која било друга институција во која бев. И додека бев хистерична и плачев, одеднаш ме обзеде целосен мир. Конечно бев целосно во нечии раце. Ништо повеќе не зависеше од мене. За прв пат по многу години, се чувствував безбедно.

Loading...

-Тоа беа најболните 65 дена од мојот живот. Бев толку слаба и слаба што поминав три недели во болничкиот оддел и тие дури и не ме пуштија да одам. Морав да јадам се што ми дадат и да ја исчистам чинијата. Мојот телефон и лаптоп ми ги одзедоа и немав контакт со надворешниот свет. Имале и камери во бањата. Сепак, се беше за мое добро. Разговарав со терапевти и нутриционисти цел ден и барав начини да го поправам тоа.

 

 

 

Loading...

-И навистина се случи нешто во тие 65 дена. Бев целосно одвоена од сè што знаев и бев принудена конечно да се свртам кон себе и да си поставам неколку прашања што инаку не би ги поставила. И како што се зголемуваше бројот на вагата, се чувствував сè полесно и полесно. Почнав да учам да ценам некои работи освен мојот изглед – мојот хумор, емпатијата, чувството за пишување.

-Повеќе не бев себичен монструм кога ме интересираше само колку е слаб. Конечно во себе ја открив можноста да се сакам себеси и другите. Нема повеќе вознемирени и депресивни мисли. На самиот третман добив околу 30 килограми и воопшто не се тресев за тоа. Животот е толку убав кога ќе сфатиш колку убави работи има во нас. Можеби веќе немам модел на тело, но имам здраво тело, тело кое заслужува да се грижи и да се храни.

-Денес сум многу среќна затоа што разбирам многу работи. Јас исто така разбирам дека никогаш не сакав внимание, туку цел. И сега имам своја цел – да им помогнам на сите што се најдоа во слична ситуација. Работам на објавување на мојата книга и се надевам дека ќе им помогне на сите што минуваат низ она низ што минував јас.

 

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *