17.07.2018 14:59

Октиена тајната на младешкиот изглед на Јапонките, пробајте ја и вие!


Многу жени сакаат да изгледаат помладо и за да го остварат тоа трошат многу пари за разни препарати и зафати за да постигнат младешки изглед, но во поголемиот дел од случаите природните маски за лице и тело можат да се подготват и во сопствениот дом со вистински состојки.

Оризот е еден од таквите состојки кои ви е потребен за да направите јапонска маска со која ќе изгледате и до 10 години помладо.

Оризот инаку се смета за исцелувачко козметичко средство затоа што е богат со витамин Б кој стимулира раст и обновување на клетки, ублажува маснотиите на лицето и воспалителни процеси на кожата, како црвенило, а тоа јапонските жени добро го знаат и секојдневно ја употребуваат оваа маска.

Големите гради се знак за висока интелигенција: Што друго открива физичкиот изглед на жената?

Брчките не можат да се спречат, но можат да се одложат, затоа ви го пренесуваме „рецептот“ за подготовка на оваа природна маска која веднаш ќе ја заскате, а потребни ви се само 2-3 лажици ориз, 1 лажица мед и 1 лажица млеко.

Подготовка:

Земет 2-3 големи лажици сиров ориз по желба и варате го додека не омекне. Процедете и ставете го во посебен сад. Зготвениот ориз измијте го во вода и додадете една лажица топло млеко. Измешајте ја смесата да се соедини и додадете 1 лажица мед. маската нанесете ја во дебел слој на исчистената кожа на лицето и вратот. По половина час внимателно отстранете ја маската и измијте се со течноста од варениот ориз.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments