Наковски освои златен медал на државно првенство во кик бокс

Во организација на Кик боксерска федерација на Македонија викендов во салата Борис Трајковски во Скопје се одржа државно првенство во кик бокс дисциплини во сите категории и возрасти. Учество зеде и ММА Куманово 2006 со свои преставници и постигнаа добри резултати.

Имено Филип Наковски освои златен медал и стана државен првак во дисциплината Лоу Кик категорија -86кг. Тој во финалето се сретна со Мартин Матиќ од КБК Гладијатор Неготино и го совлада на поени во една гладијаторска борба во која Мартин беше и во нокдаун во III рунда со што ги освои симпатиите на публиката во салата Борис Трајковски и на клубот и градот му донесе уште еден медал. Учество зедоа во младите категории Јосиф Илиевски и Грегори Крстевски.

-По пауза од 2 месеци и пропуштени неколку првенства на домашна и меѓународна сцена поради финансиски проблеми што ги имаше клубот повторно се вративме на домашната сцена и забележавме добри резултати. Севкупно сум задоволен од резултатот и очекуваме и успех во иднина рече тренерот и проф.по физичка култура Сашо Илиевски.