17.05.2018 14:47

Матурантки во Хрватска на училиште дошле со трактор (ФОТО)


Матурантки од Земјоделското училиште во Славонска пожега привлекле внимание со необичното превозно средство со кое дошле во училиштето – трактори, со што сакале да покажат дека не им е срам што живеат од земјоделството.

Катарина Аугустиновиќ и Сара Пус тракторите со кои пристигнале во училиштето ги паркирале на паркингот додека биле на настава.

Горди на својата професија и образование кое го стекнуваат во Земјоделското училиште во Пожега, Катарина и Сара се големи обожавателки на стари обичаи и јавање коњи, пренесува локалниот портал Пожега.

Несекојдневнио призор, за кој Катарина и Сара биле одговорни, ги воодушевил колегите и професорите, кои ги пофалиле поради тоа.

Двете исто така учествуваат на бројни манифестации, а многу се талентирани во јавање коњи и често може да се видат како јаваат на своите липицанери.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments