14.08.2019 00:31

МАН го повика премиерот Заев да се извини за дадената изјава


Изјавата на премиерот Зоран Заев за аферата „Рекет“ во која рече дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја срушат Владата“ наиде на осуди и од Македонската асоцијација на новинари (МАН) од каде сметаат дека истата е директна закана кон медиумите и новинарите, како и формите на слободно изразување.

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер да ја срушат Владата (ВИДЕО)

loading...

Според МАН, премиерот Заев директно го прекршува ченот 3 од Заонот за медиуми и Уставот со кој се гарантира слободата на медиумите.

Заев: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не како сексуална ориентација

Македонската асоцијација на новинари (МАН) бара од премиерот Зоран Заев да престане со закани и да се извини за дадената изјава.

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

Правниот тим на МАН им стои на располагање на новинарите кои се предмет на закани и притисоци, додаваат од асоцијацијата.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments