Лукашенко: Украина ѝ предложи на Белорусија пакт за ненапаѓање

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека украинската страна му предложила на Минск да склучи пакт за ненапаѓање, пренесува белоруската државна агенција Белта.

Loading...

Според неговите тврдења, Западот не се откажал од своите планови, кои се однесуваат на Белорусија, да продолжи со обука на милитанти и екстремисти во Украина.

– Не знам што ќе им направи на Украинците. Од една страна бараат од нас во никој случај да не влегуваме во војна со Украина, нашата војска да не оди таму. Тие предлагаат пакт за ненапаѓање. Меѓутоа, од друга страна го подготвуваат тој хаос и ги вооружуваат милитантите. Полска и Литванија целосно полудеа. Зошто им треба? Не е јасно. Затоа, принудени сме да реагираме жестоко, изјави Лукашенко на средбата посветена на општествено-политичката состојба во земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дали Молдавија ќе биде „Украина 2“?

Белорускиот лидер вчера објави дека во близина на белоруската граница е концентрирана група вооружени формации на соседните земји на Европската унија и Украина, составена од околу 23.500 луѓе, од кои 17.200 се од Украина и 3.700 од Полска, пренесува Спутник.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.