22.02.2019 13:17

Лекарите од неговиот стомак извадиле 2 килограми камења, а причината зошто ги јадел е бизарна


Лекарите од педесетгодишен пациент извадиле колекција камња, тапи од шишиња и парички, се заедно тешки два килограми. Откако пациентот од Северна Кореја кој сакал да остане анонимен се пожалил на силни болки во стомакот, лекарите забележале дека е подуен, а кога му го прегледале абдоменот напипале нешто слично на мали камења.

Шо снимање со ултразвук сфатиле дека во пациентот има многу страни предмети, а во разговор со него откриле дека, како што раскажал, често јаде парички и камења, поточно кога и да чувствува анксионозст.

loading...

Инаку, човекот е тоден со интелектуални потешкотии. Хирурзите првин предметите се обиделе да ги отстранат со гастроскопија, но тоа не им успеало поради преголема количина на проголтани предмети.

Затоа следниот ден паравиле операција при која ваделе еден по еден предмет. Додаваат дека операцијата била нужна затоа што имало премногу предмети. Пациентот по девет дена бил пуштен од болница, а останало непознато колку долго ја има таа необична навика.

Збир на австралиски лекари секојдневно во еден необичен експеримент голтале по една коцка, со цел да утврдат колку им е потребно за да минат низ огранизмот. Секој проголтал по една глава од фигурата. Бизарниот експеримент, кој тимот го посветил на педијатрите, објавен е во медицинско списание. Потоа секој го копал својот измет во потрага по главата, а утврдиле дека коцките и помалите предмети се варат по три дена, земајќи предвид дека варењето кај децата е поинакво. Сепак, еден од учесниците никогаш не ја пронашол својата фугира.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments