Кумановските кошаркари претрпеа пораз од Карпош Соколи

Во натпреварите од третото коло во домашното кошаркарско првенство, на одиграниот натпревар во Скопје, Кошаркарскиот клуб Карпош Соколи славеше со 90:83 на домашен терен против Куманово, кој минатото коло го совлада шампионотои МЗТ Скопје.

Натпреварот помина во сосема неизвесна и драматична атмосфера. Двете екипи цело време го менуваа водството во првата четвртина со резултат 18:24 за КК Куманово,  при што тимот од Скопје со резултат 46:42 на првото полувреме, успеа да ја задржи предноста до самиот крај.

Дарко Кнежевиќ со 19 поени и осум скока беше најдобар кај домаќините, Казарновски додаде 15, додека Болтиќ реализираше 13 поени и девет скока. Кај Куманово најдобар беше Урош Луковиќ со 25 поени и 15 скока.