Куманово го загуби првиот полуфинален меч против Работнички

Кошаркарите на Куманово бележат пораз во првиот полуфинален меч оваа сезона, од екипата на Работнички. Натпреварот кој се одигра вечерва во Градски парк го отвори токму екипата на „сино-белите“ кои еуфорично тргнаа против повеќекратниот првак на македонската кошарка, но сепак го извлекоа потешкиот дел од крајот.

Првите десет минути беа извонредни за составот на Куманово, но нападот на Работнички и легијата странци ја стопија предноста на гостинскиот тим која на моменти беше и двоцифрена. Првите 10 миниту на паркетот екипата на Докузовски се мачеше со одбраната, а кошаркарите на Петровиќ тоа го користеа и имаат позитива од 25:29.

Но, вториот период од средбата за кумановци ги сруши сите напори. Бргу со серија од 9-0 Работчнички се врати во водство и до крајот доминираше во резултатот.

На полувреме се замина со резултат 52:43 за составот на Работнички, но останатиот дел од играта беше доминација на „црвено-белите“.

Најефикасен во ростерот на Куманово беше Бранислав Ѓекиќ со 14 поени, а по 12 впишаа Бобан Стајиќ и Мирко Ковач. Двоцифрен број поени имаа и Александар Штерјов со 11 и Никола Караколев со поен помалку.

Во составот на домаќинот со 19 најдоби беа Робинсон и Еванс, а по 16 поени реализираа Костов и Гинјард.