05.05.2018 22:43

Кумановци, имамо ли воду у очи?


Човек у свој просечан животан век викав дека испие 35 тона воду. Кумановац тија 35 тона ги плати по 4,4 ден., без ДДВ. Сувишно е да се удара математика колко кошта бањање, не само у недељу. Вода се квари, ако не се движи!

У наш лоповски ејџ оф аквариус, још много вода ќе истече док да добиемо ладан туш. На нас не ни е јасно што е тој регулаторна комисија. Ми не гласамо за директори, него за идеје. Али, очигледно, може само воду да им носимо. Сирову и тој!

 

 

Извините што смо водни жељке и како странци шетамо сас шишенца по чаршију, а не смо ни прописно погодени од топлотни вал. Ќе ни опростите и што не смо како коале кои скоро никад не су жедни. Цицав си они еукалиптус. Ми имамо успомене на едно време у кое како деца куде болницу гу чекасмо цистерну да ги освежи улице. Преведесва га народ жедан преко сви овија године.

Ај, па да не биде овој разводнета прича, еве нешто поведро: за да се добие една шоља кафе потребни су 140 литра воду, од бербу до мељање на зрна. За едно кило месо треба дотур од 14 иљаде литра, само затој што говедо пие по 100 литра дневно. Една маица захтева 2.000 литра до финалну изработку. Ако е сас слоган за предизборну кампању, и јаче.

 

 

Према Грчку митологију, Ахеронт била река сас воду на бол и страдања, а Стика на мржњу. Замислите Кумановка да е била река на заборав. Џипнеш се од Митев мост, забравиш на сметке и сви самостојни земјоделски стопанства, такозвани викендице, кои треба да се наводнуев. Какви капка по капка системи, на брег те чека некој сас црево и јак шмрк – у случај глота од реку да не га е завршила процес на заборав. Па те одведев да се згрееш у нашу бању и огрнев те сас пешкир извезен сас слоган: знаш ти шта је Н2О, кад је плаќаш као в’о!

Да се надовржу сас едну Персиску легенду: мудрац некој га предупредија краљевство дека ќе снема вода скроз и дека после некое време ќе се појави, ама сви што ќе пиев од т’ј извор, ќе полудив. Нашја се некој паметан и направија си резерве од чисту воду. Обистинило се. Сви полудени, а чичо акикатан пијуцка воду и гледа им сеир. Дали од њину перспективу изгледа исто? Се разбира дека не. Они нетачни, али веќина. Гледав у њега како да е директор на водовод у Африку.

Мањина е увек полудена у очи на луди, све док не се напие и она од извор. После е збуњена.

Среќа па што га имамо Батка Ѓорѓију. Замислите на његово место да е била фонтана Ди Треви. Сас десну руку преко лево раме би се фрљале дневно по 3.000 евра. Куде ли би ги собрале сви споменици за туристи кои ќе га пунив градски буџет? Можда горе на брану. Неми сведоци на недостиг од визионарство, по шумама и горама.

Барем крстена вода не е још биднала 500 денара.

Само 200 овуј годину за 50 метра у секунду тресење на босиљак.

И нешто друго се тресе у ладну воду.

И нема гу тај вода што ќе ги опере ваши лоши одлуке.

И вода на уста што поваѓа од шаралопку да гу платите по 7,4 денара од кубни лиге.

И у едну с’лзу да се удавите ако ги заебавате кумановци.

Ми смо за вас Пролом која лечи бубрези. Магнезиум и Б витамин. Со вкус на лимета.

Ви сте гола вода.

Пишуе: Ивана Аткинс


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments