Косовски РТК: Јанева ќе го води и случајот со кумановската група

Сподели со своите пријатели

Новоизбраната специјална обвинителка Катица Јанева најверојатно ќе го води и случајот на приведените членови на т.н Кумановска група, пренесува косовскиот медиум РТК.

Loading...

Обвинителите кои досега работеа на случајот  според косовски РТК, по собирањето на докази, изјавиле дека ќе го предадат случајот на понатамошна обработка на новата специјалена обвинителка која денес и официјално беше избрана во Собранието на РМ.

Во објавата стои дека Јанева на денешната средба со министерот за правда Аднан Јашари разговарала за преземање на кумановскиот случај, кога на 10 мај, по терористичкиот напад во нас. Тоде Мендол беа уапсени 30 лица, од кои 19 се косовски, а 11, македонски државјани.

 

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.