25.03.2019 03:42

Колку разни хемикалии внесуваме годишно и која е најдобрата исхрана?


Намирниците во текот на процесот за преработка губат значителен дел од состојките од витално значење, додека истовремено во нив доспеваат штетните материи. Денес, за жал, претежно користиме преработена храна (дури и свежите намирници се пастеризираат за да им се продолжи рокот).

– Секоја година, со храната внесуваме три до пет килограми хемикалии во организмот, а за хормоните, антибиотиците и пестицидите и да не зборуваме, вели Марк хајман, директор на Центарот за функционална медицина на Клиниката во Квинленд.

loading...

Предупредувајќи на штетните последици, се предалага решение: комбинација на веганска исхрана и палео-диета, т.е. пеганска исхрана.

Палео исхраната е базирана на исхрана на луѓето во камено време. Тоа значи дека не користите ориз, компир, тестенини и леб. Мешунките и расителните масла, освен масилоновото, исто така се табу. Дозволена е само непреработена храна, без било какви додатоци. Од друга страна, веганите користат намирници со животинско потекло, вклучително и млеко и јајца.

Двете варијанти имаат и предности и недостатоци. Веганите претежно патат од недостаток на витаминот Б12, кој постои само во производи од животинско потекло.

Палео исхраната е корисна само за време на краток период, затоа што висок дел од протеините (јајца и сирово месо) во текот на подолг период доведуваат до дебелење.

Пеганската исхрана ги обединува овие два модели, а подразбира што повеќе зеленчук и што помалку шеќери. Забранети се: растителни масла, освен маслиново, млечни производи, мешунки, глутен, додатоци. Месото е дозволено, но само како додаток, а не како главно јадење.

Најмалку две третини од намирниците во оваа исхрана се овошјето и зеленчукот. Потоа, тука се здрави масти од орашести плодови, семки и авокадо.

Основна цел на ваквата исхрана е враќање на традиционалните навики во исхраната.

– Во почетокот сме јаделе повеќе од 800 различни видови растенија и диви животни, вели Марк Хамјман, творец на преганизмот.

loading...

Наспроти веганската исхрана, пеганизмот во извесна мерка дозволува внесување на квалитетни животински производи. Туак спаѓаат риба богата со омега-три масни киселини и млечни производи од биолошко производство. Овчото и козјото сирење и млеко.

Поголемиот дел од експертите ја поддржуваат оваа диета, но со една замерка.

– Иако тежнението е на добрите масти, овошје и зеленчук, како и доволно внесување на протеини, не се сложувам во целост да се исфрлат житариците, мешунките и млечните производи, вели Вандана Шет од Академијата за нутриционизам и диететика.

Заклучок: пеганскиот пристап е многу препорачлив, но требало да биде надополнет со внесување на доволна количина влакнести материи.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments