Која е елитната единица која го чува источното крило на НАТО?

Сподели со своите пријатели

Си-Би-Ес Њуз неодамна објави прилог за 101-та дивизија за воздушен напад на американската армија, која се смета за една од елитните единици на американската армија, чии 4.700 лица се распоредени во Романија за да го засилат источниот блок на НАТО.

Loading...

По тој повод, домаќини беа заменик-командантот на дивизијата, бригадниот генерал Џо Лубас и полковникот Едвин Матаидес, командант на борбениот тим на Втората бригада, чии единици се распоредени на 5 километри од романско-украинската граница.

Имено, станува збор за 4.700 војници кои на почетокот на 2022 година од Форт Кембел, матичната база на оваа единица, беа префрлени во Романија за зајакнување на источното крило на НАТО пактот.

Командантите на „Screaming Eagle“ во неколку наврати изјавија за CBS News дека секогаш се „подготвени да се борат вечерва“ и додека се таму за да ја бранат територијата на НАТО, доколку борбите ескалираат или има каков било напад врз НАТО, тие се целосно подготвени да ја преминат границата со Украина.

Во оваа прилика детално ќе ја опишеме 101-та дивизија за воздушен напад.

101-та дивизија за воздушни напади е создадена на 15 август 1942 година како дивизија за падобрани.

Учествуваше во најважните операции од Втората светска војна во Европа, слетувањето во Нормандија во јуни 1944 година, операцијата на Пазарната градина во септември 1944 година и беше првата единица што слета на јапонска територија по потпишувањето на капитулацијата во септември 1945 година.

Учествуваше во операцијата Пустинска бура во 1991 година, војната во Авганистан во 2001 година. Припадниците на оваа единица први влегле во Авганистан и се судриле со Талибанците и Ал Каеда.

Loading...

Тие учествуваа и во војната против нив во 2002-2003 година. Во март 2003 година, единицата повторно беше ангажирана во инвазијата на Ирак и во неколку наврати учествуваше во војната против бунтовниците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат ПВО опрема во Украина вредна 275 милиони долари

Основата на оваа единица е Форт Кембел. Основата зафаќа површина од 100×60 km. Оваа база се смета за дом на најопремената и обучена единица на американската армија.

Мотото на оваа единица е „Средба со судбината“, а амблемот што го носат припадниците на единицата на левиот ракав е „орел што вреска“, поради што оваа единица се нарекува и така.

 

 

Структурно, оваа дивизија се состои од три бригади, артилериска дивизија, команда, две воздухопловни бригади, 101-та логистичка група и неколку независни баталјони.

Првата бригада беше составена од три баталјони на 327. пешадиски полк. Втората бригада е составена од три баталјони на 502 пешадиски полк, а третата бригада е составена од 187. пешадиски полк познат како „РАККАСАНС“.

Loading...

Полкот го доби своето име поради тоа што беше првата американска единица што слета на јапонска почва по предавањето.

Името „раккансанас“ доаѓа од зборот Јапаснек за чадори што паѓаат. Имено, на Јапонците падобрани со купола кои се отворија по слетувањето на оваа единица на тлото на Јапонија им личеа на чадори.

Инаку, секоја бригада е составена од команда и три пешадиски баталјони. Секој пешадиски баталјон има команден пункт, минофрлачки дел од 81 мм, извиднички вод, три пешадиски пушки чети и чета од 20 противтенковски ракети TOW Хамви.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи светската доминација

Секоја пушка пешадиска чета има команда, три пешадиски водови, чија бројна сила е 150 луѓе, а меѓу оружјето имаат минофрлачи од 60 мм, шест противтенковски ракетни системи Javelin, рачни ракетни фрлачи LAW и митралези М-60.

Освен борбениот дел, има и шест баталјони кои се занимаваат со одржување, комуникации, транспорт и логистика. Вкупно 3.100 луѓе.

Оваа дивизија има и целосно автономни баталјони како што се баталјоните за инженерство, разузнавање, комуникации и воздушна одбрана. Дел од дивизијата се три баталјони командоси и 160. специјален авијациски полк.

Само професионалци

Составот на оваа единица е професионален. Оние кои ќе се решат да станат членови на оваа единица, прво започнуваат тримесечна обука во Форт Кембел, а доколку успешно ја завршат, ги чека шестмесечна дополнителна специјалистичка обука, по што војниците се распоредуваат во борбени тимови.

Loading...

Сите кои ќе станат членови на 101-та дивизија за воздушен напад остануваат дел од оваа единица најмалку две години.

Претходната статистика покажа дека 30 отсто од офицерите на единицата дипломирале на Вест Поинт.

Во спротивно, цивилите и регрутите не доаѓаат директно во оваа единица, за да стане член на неа, новиот учесник веќе мора да биде дел од вооружените сили на САД, или Армијата, Военото воздухопловство или Морнарицата.

Работен ден

Типичен ден за член на 101-та дивизија за воздушен напад во Форт Кембел започнува со станување во 6:00 часот, редење во 6:30 часот и вежбање.

Појадокот трае од 08-09 часот, ручекот започнува од 11,30 до 12,30 часот, а вечерата од 17 до 19 часот. Инаку, просечниот работен ден на припадниците на оваа единица, со помали прекини и паузи, трае до 23 часот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски опозиционер прогласен за виновен за ширење „лажни вести“ за армијата

Воздухопловната бригада во рамките на 101 дивизија располага со 300 хеликоптери, кои се поделени во три хеликоптерски баталјони.

Станува збор за авиони UH-60 Black Hawk. Помеѓу другите хеликоптери, единицата има еден баталјон модифицирани хеликоптери UH-1HZ Huey и баталјон тешки транспортни хеликоптери CH-47 за транспорт на луѓе и материјали.

Напаѓачката компонента на дивизијата е претставена со нападни хеликоптери AH-64 Apache, кои се многу смртоносно средство за борба против непријателскиот оклоп. На борбената и транспортната сила на хеликоптерите можат да и позавидат многу воздушни сили во светот.

Оперативен концепт на ангажман

Дивизијата е позната и по извршување на масовна одбрана и слетување на хеликоптери.

Оперативниот концепт за вклучување на оваа единица во конфликт предвидува формирање на независни борбени групи и нивно комбинирање со други единици на Армијата на САД.

Loading...

Структурата на борбената група на оваа единица на терен ја сочинуваат: три пешадиски баталјони, еден артилериски баталјон, еден транспортен хеликоптерски полк и еден борбен хеликоптерски полк.

Секоја борбена група вклучува инженеринг, комуникации, воздушна одбрана и медицински услуги.

Добро опишаната компанија за транспорт на хеликоптери со авиони UH-60 може да пренесе цела чета на пешадија во еден рафал, како и лесни пушки од 105 мм.

Инаку, борбениот потенцијал го сочинуваат три борбени групи кои имаат сила на „мини-дивизија“, а кои се способни да изведат подолг конфликт.

Основната задача на секоја воздухопловна единица по пристигнувањето на жариштето на конфликтот е да ја преземе контролата врз ситуацијата на теренот до заминувањето на главните сили.

Loading...