12.09.2018 02:22

КК Куманово се засили со двајца нови кошаркари


Кошаркарскиот клуб Куманово се засили со двајца нови кошаркари во пресрет на новата сезона која започнува кон крајот на месецов.

Станува збор за српскиот интернационалец Филип Думиќ и македонскиот младинец Методија Бешлиовски.

Думиќ е роден во 1990 година и во клубот ќе донесе засилување на плејмејкерската позиција. Досега има настапувано за повеќе тимови од Србија, Константин Ниш, Борац Чачак, Јединство, Вршац, Младост и тимот на Темишвар од Романија.

Бешлиовски пак потекнува од школата на Вардар. Кошаркар роден 1996 година, а висок 201 сантиметри. Игра на позицијата крилен центар, а во својата досегашна кариера има настапувано за Фени Индустри и Карпош Соколи.

Голем број млади играчи моментално има во составот на Куманово и нивната селекција се одвива полека, по селектирањето на тренинзите на кои деновиве активно се работи. по што ќе се формира и официјалниот ростер.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments