Како изгледаше стравичниот земјотрес во Непал (видео)

Сподели со своите пријатели

Стравичниот црн биланс од земјотресот кој го погоди Непал рано изутрина, засега се искачи на повеќе од 1200 загинати лица. Земјотресот со голема разорна моќ од 7,2 степени по Меркалиевата скала,  уништи цели згради, куќи, патишта, а некои села се избришани од географската карта, јавува Ројтерс.

Loading...

Од тој број, 634 лица се водат како загинати во долината Катманду, додека преку 300 се водат за исчезнати во главниот град.

https://youtu.be/cyxWTxnItVE

Епицентарот на ударот се наоѓал во Непал, додека голем број на жртви има и во Индија и Бангладеш. Како што соопштува Танјуг, САД во меѓувреме најавиле помош за настраданите во висина од еден милион долари.

https://youtu.be/80vSWUuuXUY

 

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *